9 domowych sposobów na przyśpieszenie porostu włosów

Dlugie wlosy

Próba zapuszczenia dłuższych lub grubszych włosów może wydawać się niekończącą się historią. Chociaż włosy są najszybciej rosnącą tkanką w ludzkim ciele, według Towarzystwa Trychologicznego, średnie tempo wzrostu wynosi od 0,5 do 1,7 centymetra na miesiąc. Ten wzrost może wydawać się minimalny – zwłaszcza, kiedy zapuszczasz włosy.

Według Amerykańskiej Akademi Dermatologicznej (AAD) normalne jest wypadanie od 50 do 100 włosów dziennie. Ale jeśli zauważysz, że wzrost włosów jest zahamowany, możesz wprowadzić w codzienną pielęgnację włosów rytuały, które przyspieszą ich wzrost. Jednym ze sposobów jest wymiana szczotki do włosów, ograniczenie częstotliwość korzystania z suszarki do włosów. Dzięki tym prostym sposobom, zminimalizujesz uszkodzenia włosów. Możesz również dodać olejki i odżywki do swojej pielęgnacji. Co jeszcze można zrobić, żeby przyśpieszyć porost włosów?

 1. Często przycinaj.
  Może się to wydawać sprzeczne z intuicją, ale jeśli chcesz mieć długie, zdrowe włosy, musisz je regularnie przycinać. Choć strzyżenie nie powoduje szybszego wzrostu włosów, dzięki niemu pozbywasz się rozdwojonych końcówek, które łamią włosy. Rozdwojona końcówka, może prowadzić do utraty długości włosów – nie wspominając już o połysku, objętości i gładkości.
 2. Stosuj odpowiednią dietę.
  Posiadanie długich, mocnych włosów nie zależy tylko od tego, jakie produkty nakładasz na włosy. Zależy też od tego, co wkładasz do swojego organizmu. Aby pobudzić wzrost włosów, trzeba je „odżywiać” od wewnątrz. Jakie składniki w żywności przyspieszają wzrost włosów? Bogate w białko – budulec włosów, w tym mięso i inne źródła. Spróbuj zwiększyć spożycie białka za pomocą pokarmów takich jak ryby, fasola, orzechy i produkty pełnoziarniste. Nawet jeśli nie jadasz mięsa, nadal zwróć uwagę na utrzymanie diety bogatej w białko potrzebne do wzrostu włosów. Kobiety, które nie mają białka wystarczająco dużo, często doświadczają większego wypadania włosów. Unikaj modnych „diet oczyszczających”. Oczyszczanie jest destrukcyjne dla włosów, ponieważ pozbawiasz organizm składników odżywczych. Po oczyszczaniu organizmu zauważysz wolniejszy wzrost włosów i pozbawione blasku pasma.
 3. Dodaj zdrową dla włosów witaminę do swojej porannej rutyny.
  Jeśli Twoja dieta nie zapewnia wystarczającej ilości składników odżywczych, dodanie suplementu może mieć dla włosów zbawienny wpływ. Szukaj multiwitamin, które są sformułowana i oznaczone jako „dla włosów, skóry i paznokci”. Zawierają one ważne witaminy, takie jak biotyna oraz C i B, które mogą wspierać zdrowie włosów. Zwróć uwagę na witaminy i minerały, które przyczyniają się do zdrowszych włosów: witamina A, witamina C, witamina E, Cynk, żelazo, kwasy tłuszczowe omega-3.
 4. Mniej myj szamponem i więcej nawilżaj.
  To, jak często myjesz włosy szamponem, ma wpływ na ich zdrowie. Mycie włosów szamponem [tylko] dwa do trzech razy w tygodniu pozwala naturalnym olejkom wniknąć we włosy, umożliwiając im nawilżenie i samoregenerację. Jeśli chcesz szybko uzyskać grubsze i gęstsze włosy, wybierz szampon oznaczony jako „zwiększający objętość” lub „zagęszczający”. Regularne nakładanie na kosmyki głębokiej odżywki lub maski do włosów lub środka do rozczesywania włosów może również pomóc w zapobieganiu ich uszkodzeniom podczas rozczesywania. Raz w tygodniu nałóż kupioną w sklepie lub samodzielnie wykonaną maskę do włosów od nasady aż po same końce.
 5. Unikaj stylizowania włosów na gorąco.
  Przestań nadmiernie układać włosy. Jeśli musisz użyć ciepła, obniż temperaturę i zawsze stosuj środek chroniący przed wysoką temperaturą – w przeciwnym razie ryzykujesz uszkodzenie włosów, prowadząc do ich łamliwości i puszenia się.
 6. Regularnie szczotkuj włosy.
  Kładzenie się spać z nieuczesanymi włosami może wydawać się kuszące, gdy jesteś zmęczona, ale kilka szybkich pociągnięć szczotką może być świetne dla ogólnego stanu włosów i skóry głowy. Ten prosty krok zwiększa krążenie, które korzystnie wpływa na skórę włosów i ich porost.
 7. Dbaj o chłodniejsze prysznice i skup się na pielęgnacji skóry głowy.
  Gorący prysznic może odwodnić skórę, a także jest wysuszający dla włosów. Zmniejsz temperaturę wody podczas mycia włosów. Daj swojej skórze głowy trochę więcej troski. Masuj palcami podczas mycia, żeby poprawić krążenie skóry głowy i pobudzić ich wzrost.
 8. Chroń włosy przed uszkodzeniami fizycznymi.
  Włosy są szczególnie podatne na łamanie, gdy są mokre, dlatego najlepiej jest rozczesać je przed umyciem szamponem. Działanie wody rozciąga łodygę włosa, co powoduje unoszenie się jego zewnętrznej warstwy i może powodować uszkodzenie. Jeśli musisz rozczesać mokre włosy, rób to we właściwy sposób: nałóż odżywkę bez spłukiwania od nasady aż po końce i użyj delikatniejszego grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami lub specjalnej szczotki do rozczesywania, aby zmniejszyć tarcie.
 9. Śpij na jedwabnej poszewce na poduszkę.
  Zmień tradycyjną poszewkę na poduszkę na jedwabną. Jedwab jest łagodniejszy dla włosów – pomaga uniknąć splątania i łamania, podczas snu. Im mniej łamią się Twoje włosy, tym dłuższe będą.

Jakie są przyczyny nadmiernego wypadania włosów

Podstawowe przyczyny wypadania włosów powodują powolny (lub brak) wzrostu włosów. Szacuje się, że ponad 50% kobiet doświadczy zauważalnego wypadania włosów w czasie swojego życia — dotyczy to wszystkich osób. Włosy, które są naturalnie cienkie lub rzadkie, są uwarunkowane genetycznie. Utrata włosów jest często dziedzicznym (lub androgennym) przerzedzeniem, które zwykle jest indywidualne. Innym powszechnym rodzajem wypadania włosów jest łysienie telogenowe lub wypadanie włosów na całej powierzchni z powodu hormonów lub problemów zdrowotnych, takich jak tarczyca lub choroby autoimmunologiczne i anemia.

W przypadku łysienia telogenowego włosy na ogół odrastają po wyleczeniu problemu. W przypadku dziedzicznych problemów z włosami, udowodniono, że dostępny bez recepty minoksydyl do stosowania miejscowego powoduje wzrost włosów przy jego regularnym stosowaniu. Dla wszystkich typów włosów, profesjonalne leczenie PRP (osocze bogatopłytkowe) stymuluje wzrost za pomocą zastrzyków czynników wzrostu z krwi. Ale zanim skorzystasz z jakiejkolwiek dodatkowej metody stymulującej porost włosów skonsultuj się ze swoim dermatologiem i wykonaj odpowiednie badania.

Dołącz do nas lub napisz