Dlaczego potrzebujesz balsamu do ust z filtrem SPF? tutaj znajdziesz odpowiedzi

Balsamy do ust z filtrem SPF

Jednym z największych grzechów popełnianych w kierunku szybszego starzenia się skóry, jest wychodzenie na zewnątrz bez kremu z filtrem przeciwsłonecznym. I nie mamy na myśli tylko sytuacji, kiedy jesteśmy na plaży. Niechroniona skóra jest bardziej narażona na fotouszkodzenia, przedwczesne starzenie się i raka skóry. Obszarem twarzy, który zasługuje na taką samą ochronę jest również delikatna skóra ust. Zwłaszcza, że usta, wyjątkowo narażone są na szkodliwe czynniki zewnętrzne.

Nowoczesne balsamy do ust z filtrem SPF

Dzisiejsze produkty do ust z filtrem SPF to coś więcej niż podstawowy balsam do ust w sztyfcie. Aktualnie w ofertach drogerii, znajdziesz wszystko. Od barwionych olejków do ust z filtrem przeciwsłonecznym po błyszczące błyszczyki i nawilżające pomadki do ust. Poniżej przedstawiamy zalety produktów do ust z filtrem SPF i niektóre z naszych ulubionych formuł.

Korzyści ze stosowania balsamów do ust z SPF (jeśli jeszcze nie jesteś przekonana)

Stosowanie produktu do ust zawierającego SPF jest ważne dla ogólnego zdrowia i wyglądu ust. Produkty do ust z SPF są wielozadaniowymi kosmetykami, które chronią przed uszkodzeniami UV. Jednocześnie też odżywiają usta, dzięki czemu wyglądają na zdrowsze i bardziej nawilżone.

Blasamy do ust pielegnacja
Balsam do ust SPF pielęgnacja

Ochrona przed fotostarzeniem i rakiem skóry

Bez odpowiedniej ochrony przed słońcem usta mogą łatwo ulec uszkodzeniom słonecznym, przebarwieniom, a w gorszych przypadkach rakowi skóry. Ponieważ usta są cienkie i pozbawione melaniny (pigmentu, który działa jako naturalna ochrona przed słońcem), mają więc mniejszą naturalną ochronę. Niestosowanie codziennie produktu do ust z filtrem przeciwsłonecznym powoduje, że promienie UV przenikają do ust. Może prowadzić to do wysuszenia, spierzchnięcia ust i oparzeń słonecznych. Im większa ekspozycja ust na słońce, tym większe ryzyko uszkodzeń słonecznych i ciemnych plam, które mogą powodować drobne linie i zmarszczki na ustach oraz wokół nich. Niechronione usta są również narażone na ryzyko rozwoju posłonecznego zapalenia warg. Może ono spowodować, że skóra będzie cały czas spierzchnięta, łuszcząca się i sucha.

Produkty do ust z filtrem SPF zapewniają ochronę przed słońcem i potencjalne korzyści antyoksydacyjne. Dlatego są świetną opcją, jeśli Twoim problemem jest fotostarzenie wywołane promieniowaniem UV lub zapobieganie drobnym zmarszczkom powstającym wokół ust.

Właściwości pielęgnacyjne i nawilżające balsamów do ust z SPF

Oprócz właściwości ochrony przed słońcem, większość produktów do ust z filtrem SPF zawiera substancje nawilżające usta. Znajduje się w nich między innymi kwas hialuronowy, ceramidy, gliceryna lub emolienty, jak i olej kokosowy, masło shea, wazelina, które działają zmiękczająco.Wszystkie produkty SPF, używają tych samych filtrów UV, takich jak tlenek cynku i dwutlenek tytanu, chroniących przed promieniowaniem UV. Dość łatwo jest znaleźć  – są to specjalne przezroczyste produkty do ust, które nie pozostawiają białego nalotu. Mimo to często zdarza się, że produkty do ust z filtrem SPF mają współczynniki ochrony przeciwsłonecznej niższe niż normalnie.

Jak często należy ponownie nakładać produkty do ust z filtrem SPF?

Dla optymalnej ochrony ust, codziennie stosuj produkty do ust z filtrem SPF 30 lub wyższym. Nakładaj je ponownie co dwie godziny lub częściej, szczególnie jeśli masz tendencję do oblizywania ust. Jeśli spędzasz dzień na świeżym powietrzu, pamiętaj o zastosowaniu SPF do ust na 30 minut przed wyjściem.

Pamiętaj, ważne jest również, aby chronić usta przez cały rok przed rakiem skóry i uszkodzeniami słonecznymi, a nie tylko w upalne dni. Promieniowanie UV jest obecne przez 365 dni w roku, dlatego produkty do ust (tak samo jak do innych części ciała) z filtrem SPF są ważne przez cały rok.

Blasamy do ust SPF poradnik
Balsamy do ust SPF poradnik

Jaką wysokość filtra SPF wybrać w balsamach do ust?


Niezależnie od tego, czy wolisz balsam, olejek, błyszczyk czy szminkę, wszystkie są przygotowane do ochrony ust przed potencjalnym uszkodzeniem przez słońce. Produkty o SPF 30 lub wyższym są uważane za skuteczne produkty do ochrony przeciwsłonecznej ust, niezależnie od ich składu. Nakładanie szminki lub błyszczyka na usta z filtrem przeciwsłonecznym nie zaszkodzi. Jeśli wolisz zachować kolor na ustach, wybierz SPF w różnych odcieniach, co ułatwi ponowne nałożenie.

Zwróć uwagę na składniki

Składniki zawarte w formule mają większe znaczenie niż sama formuła. Blokery mineralne, takie jak tlenek cynku i dwutlenek tytanu, będą odpowiednia dla skóry wrażliwej. Filtry chemiczne mogą czasami powodować podrażnienie lub nadwrażliwość. Zaleca również unikanie alergenów, w tym substancji zapachowych czy produktów zawierających propolis w wosku pszczelim. Jeśli wrażliwa skóra nie stanowi problemu, wybierz preparat, który jest najlepszy dla Twoich ust.

Jak często stosować balsamy do ust z filtrem przeciwsłonecznym?

O ile nie musisz unikać produktów do ust z filtrem SPF ze względu na bardzo suche lub spierzchnięte usta, które wymagają większego nawilżenia, stosuj jeden produkt codziennie. Jeśli lubisz nakładać na usta filtry przeciwsłoneczne do twarzy lub ciała, możesz pominąć stosowanie osobnego produktu do ust z filtrem SPF. Jednak zaletą SPF zaprojektowanego specjalnie dla ust jest to, że lepiej się nakłada i wchłania.

Na co zwrócić uwagę wybierając balsam do ust z SPF

Większość produktów do ust zawierających SPF zawiera składniki nawilżające i odżywcze. Są nimi kwas hialuronowy i emolienty, zwróć jednak uwagę, że wrażliwe typy skóry powinny unikać stosowania filtrów chemicznych na ustach. Zamiast tego szukaj mineralnych produktów przeciwsłonecznych. I unikaj wszystkiego, co ma alkohol lub mentol, które mogą wysuszać usta.

Czy pomadki do ust z filtrem SPF działają tak samo skutecznie?

Technicznie rzecz biorąc, można osiągnąć pewien stopień ochrony ust za pomocą szminek. Zawierają one pigmenty zwane tlenkami żelaza, które mają podobne właściwości odbijające promieniowanie UV jak tlenek cynku i tlenek cynku, dwutlenek tytanu. Dlatego często postrzega się produkty do ust z zadeklarowanym SPF na etykiecie jako dodatkową korzyść. Pamiętaj jednak, że szminka bez blokerów SPF nie wystarczy, aby zagwarantować ochronę przed promieniowaniem UV.

Blasamy do ust SPF

Dołącz do nas lub napisz