Przypomnij sobie jak się czujesz wędrując po górach lub spacerując wzdłuż brzegu morza lub w bujnych, zielonych lasach – czy spędzanie kilku minut na zewnątrz, w otoczeniu natury, poprawia ci nastrój? Każdy z nas, czuje się wyciszony w otoczeniu natury, w której odnajdujemy ulgę lub relaks. Ale współcześnie, niezależnie od nas, tracimy nasza naturalną potrzebę obcowania z naturą – możemy mieć na to wpływ, dzięki Biophilic design.
Natura zawsze była wokół nas, chociaż zmieniła się ilość otaczającej nas przyrody. Obecnie 54 procent ludności świata żyje w środowisku miejskim. Szacuje się, że do 2050 r. odsetek ten wzrośnie do 66 procent – dwie trzecie światowej populacji. Zasadniczo ludzie spędzają 90 procent czasu w pomieszczeniu, oddzieleni od natury. To współczesny problem cywilizacyjny, który wpływa na nasze zdrowie – może powodować stres i choroby z nim związane. Przy ograniczonym obcowaniu z naturą i rosnącym nacisku na przestrzeń miejską tracimy naszą naturalną mentalną i fizyczną energię. Co możemy zrobić, aby odwrócić ten trend i poprawić nasze zdrowie psychiczne?
Recepta na zdrowie – Biophilic design
Jedną z koncepcji w projektowaniu wnętrz i przestrzeni miejskiej jest Biophilic (biofilia) – w dosłownym tłumaczeniu to „miłość do natury”. Projekty Biophilic koncentrują się na człowieku i jego interakcji z naturą. Po ich wprowadzeniu w wystrój i aranżację wnętrza pojawia się wiele zielonych przestrzeni, w których żyjemy i pracujemy. Daje to wiele korzyści dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia.
Biophilic desing w twoim domu
Nasze domy są najważniejszymi przestrzeniami w życiu. Zgodnie z koncepcją Biophilia możemy dodać odrobinę magii natury do naszego życia. Ma to nas wprowadzić w bardziej zrelaksowany, otwarty i optymistyczny stan umysłu. Koncepcja została rozwinięta w trend w aranżacji i wystroju wnętrz, który obecnie znamy jako projektowanie Biophilic design. Ideą trendu w aranżacji i wystroju włączenie elementów natury w naszą codzienną przestrzeń jako sposobu na zmniejszenie stresu. Polega to na maksymalnym wykorzystaniu elementów sensorycznych natury, takich jak na przykład szum wody, ale nie tylko. Chodzi również o wprowadzanie naturalnych materiałów, kolorów, faktur, wzorów, które wywołują wrażenie obcowania z naturą. W naszych domach muszą znajdować się przestrzenie, które energetyzują, stymulują i łączą nas ze sobą. Dzięki temu tworzymy w naszej przestrzeni relaksujące i regenerujące miejsce dla całej rodziny. Biophilic design jest na to sposobem.
Jakie elementy idei Biophilia możesz wprowadzić do swojego domu?
• otocz się roślinami zielonymi – najlepiej żywymi, ale możesz też wybrać roślinne tekstury na tekstyliach czy jako dekorację ściany w formie fototapety
• uwzględnij w domu kolory natury i wzory, które ci się z nią kojarzą. Błękit będzie uspokajający, zielenie orzeźwiające, a żółte ocieplą przestrzeń,
• wybieraj naturalne drewno do podłóg, mebli lub faktury imitujące drewno,
• maksymalnie wykorzystaj przestrzeń sensoryczną, takie jak łazienka lub sypialnia, aby zaaranżować elementy pochodzące z natury. Pamiętaj też o delikatnym oświetleniu i uspokajających, świeżych zapachach.
Zobacz również Biophilic design w homeoffice