Chloé – renesansowy minimalizm

HS poleca | Kolekcja na sezon jesień/zima 2023, Gabrieli Hearst dla Chloé, czerpie inspirację z życia włoskiej artystki Artemisi Gentileschi – barokowej malarki.

Kolekcja na sezon jesień/zima 2023, Gabrieli Hearst dla Chloé, czerpie inspirację z życia włoskiej artystki Artemisi Gentileschi – barokowej malarki. Pokażę ci, co może zrobić kobieta, cytowano Gentileschi. Heart projektuje z myślą o dwóch kwestiach: zmianach klimatu i pilnej potrzebie wspierania kobiet jako liderek. Argumentując, że wzrost liczby kobiet-liderów nada tej dziedzinie nowe innowacje i energię.

Renesans od Chloé dla kobiet-liderów

Zgodnie z muzą sezonu, wpływ renesansu na sylwetki widoczny jest w ponownym wyobrażeniu czerni i bieli, nadając odniesieniom współczesną przejrzystość. Inne tkaniny czerpały inspirację z renesansowej architektury i podkreślały kunszt rzemieślniczy atelier Chloé, na przykład spodnie stworzone z misterna kratą lub pasami.

Instagram marki pełen jest odniesień do Artemisi Gentileschi. Otaczając nową kolekcję cytatami artystki, takimi jak: „imię kobiety budzi wątpliwości, dopóki nie zobaczy się jej pracy” lub „pokażę waszej lordowskiej mości, co potrafi kobieta”. Ale wpływ muzy w samej kolekcji pojawia się subtelnie. Wydaje się raczej, że Hearst czerpała luźną inspirację ze sposobów ubierania się z epoki renesansu, odwołując się do Gentileschi jako symbolu kobiecości, która wykracza poza epoki.

Muza Chloé

Urodzona w 1593 roku w Rzymie, we Włoszech, Gentileschi udało się zostać artystką mimo przeszkód, jakie napotykała jako kobieta w rzemiośle zdominowanym przez mężczyzn. Została zgwałcona w wieku 17 lat. Jej prace były pod silnym wpływem tego traumatycznego doświadczenia. Obrazy takie jak Judith Slaying Holofernes (1615) oraz Jael i Sisera (1620) przedstawiają silne, zdolne kobiety, zabijające niczego niepodejrzewających mężczyzn. Kolekcja Chloé jest pozbawiona tej przemocy. Odnajduje balans między kosmopolitycznym stylem, a projektami inspirowanymi renesansem.

Subtelne nawiązania do epoki

Wzorując się na rękawach typu finestrella, często używanych w tamtym okresie, Hearst zaprojektowała sukienki z długimi i zwiewnymi rękawami. Inne sukienki to próby unowocześnienia wystawnego rękawa. Było również wiele szerokich dekoltów, prawie odsłaniających ramiona, często spotykanych na obrazach kobiet Gentileschi oraz projekty luźno nawiązujące do gorsetów. Jak chociażby niska talia w kształcie litery V – popularna w renesansowych projektach gorsetowych.

Wpływ Gentileschi na kolekcję nie wykracza poza jej inwokację jako kobiety, która przezwyciężyła uprzedzenia swoich czasów. Mimo że kolekcja subtelnie nawiązuje związek z artystą, jest pięknym i wyrafinowanym eksperymentem unowocześniania elementów renesansowej mody.

Chloe kolekcja jesien zima pokaz 2023
Chloe kolekcja zima jesien 2023
Chloe kolekcja jesien zima 2023
zima Chloe 2023 kolekcja

Dołącz do nas lub napisz