Wszystko co powinnaś wiedzieć o kwasie salicylowym – efekty i stosowanie

Kwas salicylowy co to jest

Niezależnie od tego, czy zmagasz się z uporczywymi zaskórnikami, czy też chcesz ożywić swoją matową cerę, być może widziałeś ten jeden składnik w wielu produktach do pielęgnacji skóry: kwas salicylowy. Kluczowy gracz w rutynowej pielęgnacji skóry zwalczającej trądzik, jest najbardziej znany ze swoich właściwości złuszczających i zwalczających bakterie.

Chociaż kwas salicylowy jest powszechny w pielęgnacji skóry, zwłaszcza w produktach przeciwtrądzikowych, wiele osób się nad nim zastanawia – czy można go stosować codziennie, jakie są korzyści i skutki uboczne oraz jak go stosować, by wymienić tylko kilka. Przed Wami odpowiedzi na wszystkie pytania, dotyczące kwasu salicylowego.

Co to jest kwas salicylowy?

Kwas salicylowy jest beta-hydroksykwasem (BHA), rodzajem związku organicznego na bazie węgla, który naturalnie występuje w korze wierzby, owocach i warzywach. BHA są rozpuszczalne w tłuszczach i mogą przenikać do porów, odblokowując zaskórniki. Kwas salicylowy nie tylko zwalcza bakterie, ale także zmniejsza stany zapalne i złuszcza skórę.

Jakie są zalety kwasu salicylowego?

Kwas salicylowy jest doskonałym składnikiem oczyszczającym pory, ponieważ złuszcza powierzchnię skóry i wnika w pory i usuwa tłuszcz. Pomaga to zapobiegać zatykaniu porów i może pomóc w usuwaniu już powstałych zaskórniaków. Jako rozpuszczalny w tłuszczach BHA, kwas salicylowy ma zdolność usuwania nadmiaru sebum i martwych komórek skóry. Działa poprzez rozbijanie, między komórkami w celu złuszczania i zmniejszania wydzielania sebum.

Kluczowe zalety kwasu salicylowego:

  • Zwalcza trądzik
  • Usuwa martwe komórki naskórka
  • Zmniejsza wydzielanie oleju
  • Zmniejsza stany zapalne i zaczerwienienia

Wraz z leczeniem pryszczy, być może widziałaś kwas salicylowy w produktach przeciwzmarszczkowych, które odmładzaj lub rozjaśniają skórę. To dlatego, że jest stosowany jako łagodniejszy peeling chemiczny dla pacjentów ze skłonnością do trądziku lub pacjentów, którzy chcą mniej intensywnego peelingu. W wyższych stężeniach jest stosowany w leczeniu brodawek i innych zmian skórnych, ponieważ rozkłada komórki skóry.

Jak kwas salicylowy wpływa na skórę?

Kwas salicylowy jest doskonałym składnikiem dla osób ze skórą tłustą i trądzikową, a szczególnie do leczenia i zapobiegania trądzikowi zaskórnikowemu. Tak więc nie tylko leczy obecne wypryski, ale może również pomóc w zapobieganiu przyszłym.

Podobnie jak inne produkty przeciwstarzeniowe, pomoże przyspieszyć obrót komórkowy, a także może zmniejszyć obrzęk i zaczerwienienie. W wyższych stężeniach może być stosowany w leczeniu trądziku torbielowatego, ale zawsze należy najpierw skonsultować się z dermatologiem. Osoby o suchej lub wrażliwej skórze powinny zachować szczególną ostrożność, ponieważ ten składnik może dodatkowo wysuszać i podrażniać skórę.

Jak stosować kwas salicylowy na twarz?

Kwas salicylowy można nakładać na twarz w różnych postaciach. Od środków do mycia twarzy, serum, toniki po zabiegi. Serum może być bardziej skuteczne niż inne, ponieważ zwykle ma mniejsze cząsteczki składnika aktywnego, który wniknie głębiej w skórę. Jeśli masz bardziej wrażliwą skórę i nie tolerujesz aplikacji serum z kwasem salicylowym na całą twarz, odpowiedni może być zabieg punktowy.

Czy kwas salicylowy można stosować codziennie?

Kwas salicylowy można bezpiecznie stosować na co dzień, ale nie należy go zbyt szybko dodawać do codziennej pielęgnacji twarzy. Może podrażniać i wysuszać skórę, więc zacznij powoli. Sugerujemy zacząć raz lub dwa razy w tygodniu, zwiększając częstotliwość w miarę tolerancji. Będzie to zależeć od tego, jak wrażliwa jest Twoja skóra i jakich innych produktów używasz. W miarę budowania tolerancji będziesz mogła stosować go częściej.

Jakie są skutki uboczne kwasu salicylowego?

Stosowany w wysokich stężeniach lub zbyt często kwas salicylowy może powodować podrażnienie i wysuszenie skóry. Suchość, łuszczenie się i podrażnienia to nie jedyne skutki uboczne. Może również powodować rozjaśnienie skóry, jeśli jest stosowany w wysokich stężeniach lub pozostawiony na skórze zbyt długo. Ważne jest, aby postępować zgodnie z instrukcjami na etykiecie produktu i skonsultować się z certyfikowanym dermatologiem, jeśli wystąpią jakiekolwiek niepożądane reakcje.

Czy kwas salicylowy usuwa ciemne plamy?

Tak, ale nie oczekuj natychmiastowych zmian. Z czasem może pomóc w wyblaknięciu ciemnych plam, ale w celu uzyskania najlepszych rezultatów należy go stosować w połączeniu z innymi składnikami, takimi jak witamina C, niacynamid i hydrochinon. Jeśli chcesz rozjaśnić ciemne plamy, wybierz serum z kwasem salicylowym lub o tonik do codziennego stosowania.

Jakie są najlepsze produkty z kwasem salicylowym?

Możesz dostać kwas salicylowy bez recepty. Kwas salicylowy jest dostępny bez recepty w niższych stężeniach, zwykle od 1 do 5%. Te produkty z kwasem salicylowym OTC są używane do delikatnego złuszczania skóry i leczenia wyprysków. Jeśli masz bardzo wrażliwą skórę, poszukaj zabiegu z niższą zawartością kwasu salicylowego (1% lub mniej). Peelingi z kwasem salicylowym są bliższe 10 do 30% i powinny być stosowane przez certyfikowanego dermatologa lub chirurga plastycznego lub pod ich nadzorem przez certyfikowanego kosmetologa. Te recepty o wyższej mocy oferują te same korzyści, co produkty o niższej mocy, ale są silniejsze, dając lepsze wyniki.

Dołącz do nas lub napisz