retinoidy kompendium wiedzy anty-aging
retinoidy kompendium wiedzy anty-aging

Co to jest retinal (retinaldehyd) i czy jest lepszy niż retinol?

Kiedy już zaczynasz rozmieć co to jest i jak działa retinol, nagle pojawia się retinal. To jest właśnie maga kosmetologii. Ale czy powinniśmy teraz przejść na ten nowy składnik, który opóźnia starzenie się skóry? Jeśli poczujesz lekką dezorientację “nowym” składnikiem pielęgnacyjnym, mamy dobrą wiadomość. Aktualnie jest to jeden z najpotężniejszych składników w pielęgnacji skóry i daje wspaniałe rezultaty. Ale nowy retinal jest inny od swojego rodzeństwa retinoidów i warto o nim wiedzieć więcej.

Retinol – król w walce ze zmarszczkami

Retinol to najsłynniejsze “dziecko” z rodziny retinoidów, który jest całą molekułą witaminy A. To oznacza, że wszystkie pozostałe retinoidy są albo fragmentami witaminy A, albo jej związkami. Ale rzeczywistym składnikiem aktywnym, który wykonuje całą pracę, jest kwas retinowy. Jest on uważany za lekarstwo, które mogą przepisywać tylko lekarze w postaci kremu, zwykle pod nazwą handlową Tretinoin lub Retin-A. Jest to najsilniejszy metabolit retinolu, którego działanie jest poparte wieloletnimi badaniami klinicznymi.

Co to jest retinal (retinaldehyd)?

Retinal, zwany także retinaldehydem, to forma witaminy A i krewny rodziny retinoidów. Retinal to stosunkowo nowy kosmetyczny retinoid. Według niektórych badań jest równie skuteczny jak kwas retinowy, ale nie powoduje podrażnień i łuszczenia. Retinaldehyd jest nawet mniej podrażniający niż retinol. To ważna wiadomość i powód, dla którego świat kosmetyków szaleje na punkcie tego składnika, który widocznie przemienia skórę.

Jakich efektów można się spodziewać stosując retinal?

Podobnie jak inne retinoidy, retinal jest “składnikiem, komunikującym się z komórkami” skóry. Przywraca ją do optymalnych, “młodych funkcji”. W praktyce oznacza to przyspieszenie tempa odnowy skóry. W rezultacie zmarszczki ulegają spłyceniu, przebarwienia bledną, efektem jest to, co często nazywa się “blaskiem retinolu”. Produkcja sebum w skórze również jest normalizowana, co oznacza mniej lepkich plam i tłustych stref T. A jest jeszcze więcej zalet. Retinal, podobnie jak retinol, wzmacnia barierę skóry, zmniejsza utratę wody i chroni, istniejące włókna kolagenu.

Retinal czy retinol… gdzie jest różnica? czyli jak działa retinal

Retinaldehyd pod kilkoma względami jest lepszy niż retinol. Przede wszystkim działa szybciej. Po wchłonięciu do skóry, wszystkie retinoidy muszą przekształcić się w aktywny składnik – kwas retinowy. Dzieje się to etapami. Retinol jest dwa kroki od retinalu, który potrzebuje tylko jednego kroku, aby stać się kwasem retinowym. Ponieważ każdy etap zmniejsza skuteczność retinoidu, oznacza to, że retinal może dostarczyć więcej kwasu retinowego do skóry niż retinol. Jedno opublikowane badanie kliniczne pokazało, że tempo tego przekształcenia jest 11 razy szybsze niż w przypadku retinolu (badanie zostało przeprowadzone szalką Petriego).

Ale na efekty trzeba poczekać…

Imponujące, ale to nie oznacza, że skóra zmieni się w miesiąc zamiast w rok. W żywej skórze mamy wiele zmiennych, takich jak indywidualny wzrost komórek i metabolizm. Jak również nasz wiek i styl życia, w tym zewnętrzne stresy związane z zanieczyszczeniem i słońcem. Wszystko to wpływa na zdolność skóry do przekształcania danego składnika aktywnego. Więc chociaż otrzymasz najszybsze rezultaty ze stosowania retinaldehydu, nie możemy określić jego rzeczywistego konkurencyjnego do retinolu wpływu z przyciągającą uwagę liczbą – będzie to różne dla nas wszystkich.

Jeszcze jedna zaleta retinalu nad retinolem

Jest jeszcze jeden powód, dla którego retinal wygrywa z retinolem. Podobnie jak czysty kwas retinowy, retinaldehyd jest antybakteryjny, podczas gdy retinol nie jest. Tak jak retinol, dzięki swojej zdolności do usuwania czynników, blokujących komórki skóry i zmniejszania produkcji sebum, jest świetnym rozwiązaniem do zmniejszania wyprysków, to retinal, z dodatkowymi korzyściami niszczenia bakterii, jest lepszy. Mniej złych bakterii oznacza mniejsze ryzyko rozwoju plam i trądziku oraz ogólnie czystszej skóry.

Retinal a podrażnienie skóry

Jeśli retinal jest o wiele bliżej czystego kwasu retinowego niż retinol i działa szybciej niż retinol, jak retinal może powodować mniej podrażnień niż retinol i czysty kwas retinowy – tretinoin?

Retinaldehyd jest trochę tajemniczy pod tym względem, ale jest na to dobry argument. Retinal, będąc niezwykle niestabilny (co oznacza, że traci swoją skuteczność lub “psuje się” zaraz po tym, jak jest narażony na tlen, światło lub wodę), musi być zakapsułkowany, czyli zformułowany w mikroskopijnych ochronnych strukturach. To nie tylko chroni składnik, ale również skórę. Ponieważ potężny aktywny składnik nie jest dawkowany na skórę od razu, ale stopniowo uwalniany.

Jak stosować retinal?

Zarówno retinol, jak i retinaldehyd mogą powodować pewne podrażnienia, zwłaszcza podczas pierwszego zastosowania. Dlatego należy je stopniowo nakładać na skórę, rozpoczynając od niskiej koncentracji dwa wieczory w tygodniu. Następnie stopniowo zwiększać częstotliwość nakładania, aż do używania każdego wieczoru. To samo oczywiście dotyczy retinolu, który również skorzystał z technologii zakapsułkowania. Obecnie jest wiele zaawansowanych retinoli, które zmniejszają potencjał podrażnień i czynią go bardziej przyjaznym dla wszystkich typów skóry.

Jaki krem z retinalem wybrać?

Niestety nie ma wielu kosmetyków z retinalem na tynku. Dzieje się tak ponieważ retinaldehyd jest (nadal) bardzo drogim składnikiem, który wpływa na marże zysku marek, a także dlatego, że jest trudny do formułowania. Wymaga on nie tylko technologii kapsułkowania, ale także zaawansowanego systemu dostarczania. Dlatego nie każdy produkt z retinaldehydem będzie równie dobry. Jego skuteczność zależy od tego, jak dobre są te technologie przy jego produkcji oraz jego formuły i sposobu dostarczania.

Jak wybrać dobry produkt z retinalem?

Zwróć uwagę na informację o zamkniętym składniku (np. kapusłkowanym) i stabilnych kompleksach. Ponieważ, podobnie jak większość retinoidów, retinal może powodować pewne przesuszenie, dodatki nawilżające, takie jak gliceryna i oleje roślinne, są mile widziane w kremie lub serum. Uczciwość dotycząca poziomu procentowego retinolu czy też retinaldehydu jest również wskazana. Tak samo jak opcja doboru różnego stężenia, dzięki czemu możesz stopniowo zwiększać tolerancję. Unikaj przezroczystych butelek i szukaj dozowników z pompką, zapewniającą szczelność – są niezbędne do utrzymania stałości składnika. A jeśli Twój produkt jest mocno żółty lub pomarańczowy (choć nie ma w nim żadnych barwników), wszystko jest prawidłowo. Składnik jest naturalnie koloru dojrzałej bananowej skórki.

Dołącz do nas lub napisz