Fashion Week wiosna-lato 2024 – najciekawsze wydarzenia nadchodzącego miesiąca mody

Tydzień mody 2024

We wrześniu rozpocznie się nowy sezon kolekcji damskich, prezentowanych w Nowym Jorku, Londynie, Mediolanie i Paryżu. Obejmie zarówno pokazy znanych marek, jak i wschodzących projektantów. Godne uwagi momenty to długo oczekiwana pierwsza kolekcja Sabato De Sarno dla Gucci (po odejściu Alessandro Michele w 2022 r.). Debiut Petera Do w Helmut Lang oraz obchody 30-lecia Newgen w Londynie. W tym obszerna wystawa poświęcona buntowniczemu stylowi miasta w Muzeum Designu. Przyglądamy się bliżej nadchodzącym wydarzeniom, podczas Tygodnia mody na sezon wiosna-lato 2024.

New York Fashion Week wiosna-lato 2024 (8 – 13 września 2023)

Tydzień Mody w Nowym Jorku w lutym – który obejmował występy międzynarodowych domów mody Fendi i Marni, wraz z mnóstwem rodowitych mieszkańców Nowego Jorku – oznaczał coś w rodzaju powrotu do tygodnia, który przebiegał z mocno wyczerpanym harmonogramem w poprzednich sezonach. Wrześniowa edycja zapowiada się na kontynuację tego radosnego nastroju. Amerykański kolos Ralph Lauren ogłosił, że po 4-letniej przerwie powraca na wybieg New York Fashion Week. Przypominamy, że ostatni pokaz odbył się zgodnie z harmonogramem przed pandemią w 2019 r.

Oprócz kluczowych marek, nie zabraknie oczywiście też ciekawych debiutów. Urodzony w Wietnamie, mieszkający w Nowym Jorku projektant Peter Do – wcześniej związany z Celine Phoebe Philo – po raz pierwszy zaprezentuje swoją kolekcję jako dyrektor kreatywny Helmuta Langa. Reszta harmonogramu nie została jeszcze ogłoszona. Choć jest prawdopodobne, że bywalcy z Nowego Jorku, w tym Michael Kors i Tory Burch, będą kontynuować pokazy, wraz z nową generacją, która chce zdefiniować styl miasta, a wśród nich Luar, Willy Chavarria oraz Puppets and Puppets. Na tych ostatnich szczególnie liczymy!

Londyński Tydzień Mody wiosna-lato 2024 (15 – 19 września 2023)

Londyński Tydzień Mody upamiętni 30. rocznicę Newgen. Jest to program inkubatora British Fashion Council, który wspierał wczesne kariery wielu projektantów serią wydarzeń, w tym wystawą w Design Museum. Otwarcie „Rebel: 30 Years of London Fashion” (16 września 2023 – 11 lutego 2024) będzie celebracją zbuntowanych kodów projektowych absolwentów Newgen. W wydarzeniu udzał wezmą między innymi Jonathan Anderson i Wales Bonner. Nie można nie docenić wpływu, jaki Londyn wywiera na brytyjskie talenty modowe. To miasto, które produkuje kolejne fale młodych projektantów, którzy cenią sobie oryginalność. Powiedziała kurator Sarah Mower MBE, ambasadorka BFC ds. wschodzących talentów. Nie ma jeszcze oficjalnego harmonogramu, ale godne uwagi momenty to między innymi drugi pokaz Daniela Lee z Burberry. Nowa runda Fashion East oraz pokazy projektantów, w tym Simone Rocha, Roksanda, Molly Goddard i innych.

Milan Fashion Week wiosna-lato 2024 (19 – 25 września 2023)

Być może najbardziej głośnym debiutem miesiąca mody będzie Valentino Sabato De Sarno. Projektant zaprezentuje we wrześniu swoją pierwszą kolekcję dla Gucci, podczas Tygodnia Mody w Mediolanie. Przypominamy, że Sabato został dyrektorem kreatywnym domu w styczniu 2023 r., po odejściu Alessandro Michele w listopadzie poprzedniego roku.

Kolejnym debiutem w Mediolanie jest Peter Hawkings u Toma Forda. Długoletni projektant domu przejmie stanowisko dyrektora kreatywnego po tym, jak tytułowy założyciel opuścił markę na początku tego roku. W Peterze Hawkingsie marka znalazła idealnego dyrektora kreatywnego – powiedział Ford. Jest niesamowicie utalentowanym liderem z ogromnym doświadczeniem w branży. Jego nominacja daje mi pewność, że moje zaangażowanie w tworzenie produktów modowych o najwyższym poziomie wzornictwa i jakości będzie kontynuowane. Poza tym oczekiwanym wydarzeniem, obok znanych mediolańskich domów, wśród nich Prada, Dolce & Gabbana, Fendi, Giorgio Armani i nie tylko – tydzień zakończy się ceremonią wręczenia nagród Camera della Moda Sustainable Fashion Awards w teatrze La Scala 24 września 2023 r.

Dołącz do nas lub napisz