Jak mężczyźni i kobiety myślą o seksie? Wbrew pozorom niewiele się różnimy

Kadr z filmu Sliver

Prawdopodobnie słyszałaś stare powiedzenie, że mężczyźni siedzą cały dzień i myślą o seksie. Popularny mit mówi, że dokładnie raz na siedem sekund. Jeśli weźmiesz liczbę sekund w ciągu godziny (3600) i podzielisz ją przez 7, uzyskasz mniej więcej 514 myśli o seksie – zaledwie w godzinę! Wydaje się dużo. Ale jak jest naprawdę? Chociaż pojęcie „raz na siedem sekund” wydaje się niemożliwe do udowodnienia lub obalenia, naukowcy w rzeczywistości próbowali zbadać to wielokrotnie. Oto co odkryli.

Doświadczenia seksualne mężczyzn

Czy mężczyźni naprawdę myślą o seksie częściej niż kobiety?

Powszechnie przyjmuje się, że mężczyźni myślą o seksie częściej niż kobiety, ale w badaniach różnice są dość niewielkie. Jako ciekawostkę dodam, że mężczyźni częściej niż kobiety myśleli również o innych podstawowych ludzkich potrzebach, takich jak jedzenie. Badania szacują, że mężczyźni mogą myśleć o seksie średnio osiem razy dziennie, w przeciwieństwie do około sześciu razy w przypadku kobiet. Wskazują również, że mężczyźni znacznie częściej niż kobiety myślą o pewnych rodzajach seksu, takich jak trójkąty.

Czy mężczyźni mają więcej partnerów seksualnych niż kobiety?

Fakt, że heteroseksualni mężczyźni zwykle zgłaszają, że mają więcej partnerów seksualnych, niż przyznaje większość heteroseksualnych kobiet, od dawna intryguje badaczy. Jeśli mężczyźni uprawiają o wiele więcej seksu, to z kim to robią? Ostatnie badania jednak sugerują, że w ankietach mężczyźni przeceniają liczbę posiadanych partnerów seksualnych. Kobiety natomiast dokładniej przypominają sobie te informacje.

Jak pociąg seksualny zmienia zachowanie mężczyzn?

Badania wykazały, że gdy pociąg seksualny mężczyzn aktywuje się poprzez oglądanie seksownych zdjęć. Zgłaszają oni, że są wtedy bardziej skłonni do kłamstwa, zdradzania, oszukiwania lub kradzieży, itd. Inne badania pokazują, że mężczyźni chętniej interesują się kobietami, które wydają się bardziej narażone na wykorzystywanie seksualne ze względu na swoją młodość, niedojrzałość lub odurzenie. Instynktownie chętniej o takie kobiety zabiegają.

Kto jest bardziej wybredny w kwestii partnerów seksualnych, mężczyźni czy kobiety?

Psychologia ewolucyjna sugeruje, że jeśli chodzi o łączenie się w pary, mężczyźni i kobiety mogą realizować strategie krótko- lub długoterminowe, mające bardzo różne cele. Szukając krótkoterminowych partnerów lub połączeń, mężczyźni mają tendencję do poszukiwania różnorodności seksualnej znacznie częściej niż kobiety. Dążą do większej liczby partnerów i szybciej zgadzają się na seks niż kobiety. Dla kobiet jakość partnera jest priorytetem zarówno w krótko-, jak i długoterminowych scenariuszach.

Czy spadek męskiego pożądania seksualnego jest oznaką, że związek jest zagrożony?

Kulturowy stereotyp, że mężczyźni zawsze chcą seksu i rzadko, jeśli w ogóle, odmawiają współżycia, to tylko jeden z powodów, dla których mężczyźni z niższym libido mogą mieć problemy w związkach. Mężczyźni w długotrwałych związkach rezygnują z seksu z różnych powodów. W tym przez presję w pracy i niepokoju związanego z zaburzeniami erekcji lub innych problemów fizycznych. Rzadko jednak problemem widzą w utracie atrakcyjności dla długoterminowego partnera.

Dlaczego mężczyźni mogą odczuwać niskie pożądanie seksualne?

Wbrew pozorom, niski popęd seksualny jest powszechny wśród mężczyzn. W ankietach około 15 do 20 procent mężczyzn zgłasza niskie lub zmniejszone pożądanie seksualne, które uważali za problematyczne lub niepokojące. Wśród głównych wymienianych przyczyn znalazły się schorzenia lub leczenie oraz dysfunkcja seksualna. Podobnie jak stres rodzicielski, małżeński i zawodowy. W niektórych badaniach stres wymieniono częściej niż jakiekolwiek warunki fizyczne. Problematyczne postawy wobec seksu, w tym wstyd, są również szeroko powiązane z niskim libido.

Doświadczenia seksualne kobiet

Czy mężczyźni czy kobiety bardziej pragną seksu?

Ostatnie badania z powodzeniem obaliły wiele od dawna utrzymywanych stereotypów, dotyczących różnic między męskimi i żeńskimi pragnieniami. Na przykład kobiety lubią przypadkowy seks mniej więcej tak samo jak mężczyźni. Przyznają to w badaniach, w których wyeliminowane jest postrzeganie stygmatyzacji społecznej. Ponadto kobiety są bardziej wybredne w kwestii partnerów tylko wtedy, gdy chodzi o wybór mężczyzn, którzy się do nich zbliżają. Kiedy kobiety podchodzą do mężczyzn w celu przypadkowego spotkania, nie są mniej lub bardziej dyskryminujące.

Czy atrakcyjność seksualna kobiet jest bardziej płynna niż mężczyzn?

Według badań tak. Podczas oglądania podniecających filmów zarówno kobiety heteroseksualne, jak i lesbijki odczuwały w równym stopniu podniecone przez pary mężczyzna-kobieta, mężczyzna-mężczyzna i kobieta-kobieta. Niekoniecznie oznacza to, że kobiety są z natury biseksualne, ale pociąg kobiet jest bardziej płynny niż pociąg mężczyzn. Kobiety z silniejszym popędem seksualnym, bez względu na ich orientację, były również bardziej podatne na podniecenie w szerszym zakresie scenariuszy niż inne kobiety.

Jak kobiety radzą sobie z niskim pożądaniem seksualnym?

Nasza powszechna wiara w to, jak działa pożądanie seksualne, może mieć znaczący wpływ na to, jak dobrze radzimy sobie ze spadkiem libido. Kobiety, które uważają, że pożądanie seksualne jest „istotą”, która powinna pozostać stabilna przez całe życie, mają większe trudności z radzeniem sobie z jego spadkiem. Rzadziej też rozmawiają z partnerem lub terapeutą na temat niskiego pożądania seksualnego, a częściej rezygnują z poprawy sytuacji. Kobiety, które uważają, że pożądanie jest przyrostowe, a przypływy i odpływy rozłożone w czasie, są bardziej skłonne do uzyskania pomocy i rzadziej zaniepokoją się problemem.

Jak kobiety z wysokim popędem seksualnym radzą sobie w związkach?

Pożądanie seksualne kobiet jest bardzo zróżnicowane, podobnie jak u mężczyzn, a niektóre kobiety mają bardzo wysoki poziom pożądania seksualnego. W ankietach takie kobiety zgłaszają zmaganie się z uprzedzeniami kulturowymi wobec kobiet z wysokim popędem seksualnym. Ale zgłaszają również, że mają wyższą samoocenę seksualną niż inne kobiety. Częściej rozmawiają o seksie ze swoimi partnerami, w tym o swoich pragnieniach i fantazjach oraz ćwiczą uważność, podczas seksu.

Dlaczego satysfakcja małżeńska jest powiązana z pożądaniem seksualnym kobiet?

Badania pokazują, że satysfakcja małżeńska jest ściśle powiązana z pożądaniem seksualnym kobiet, a w mniejszym stopniu z pożądaniem seksualnym mężczyzn.Podstawowy poziom pożądania w małżeństwie kobiet jest zwykle niższy niż mężczyzn, ale także znacznie się różni, rosnąc i spadając w czasie. A kiedy pożądanie seksualne kobiet spadło, zadowolenie obu partnerów ze związku spadło, mimo że ich częstotliwość seksu generalnie nie spadła. Jest to oznaką, że obecność kobiecego pożądania seksualnego sprzyja tworzeniu więzi w parach.

Dlaczego kobiety mają trudności z osiągnięciem orgazmu?

Raporty o trudnościach lub niemożności osiągnięcia orgazmu u kobiet wahają się od 10 do 40 procent. Aż połowa kobiet na ogół nie doświadcza orgazmu podczas stosunku płciowego. W ankietach najczęściej wymienianymi powodami, dla których kobiety mogą nie mieć orgazmu, były stres i niepokój oraz niewystarczająca ilość czasu spędzonego na seksie. Inne główne wymieniane przyczyny to negatywny obraz ciała, ból lub podrażnienie, podczas seksu oraz niewystarczające nawilżenie. Klinicyści sugerują, że większość z tych problemów można rozwiązać poprzez lepszą komunikację seksualną między partnerami lub z pomocą terapeuty.

Dołącz do nas lub napisz