Usunięcie martwej lub uszkodzonej skóry to pierwszy krok do uzyskania zdrowszej, bardziej promiennej cery. Oczywiście istnieje wiele sposobów, aby to zrobić. Fizyczne złuszczanie – dosłownie „ścieranie” – to niezawodny sposób na usunięcie martwego naskórka, a także spłycenie zmarszczek i blizn. To, ile magii jesteś w stanie wyczarować za pomocą tych procedur, zależy od tego, jak silne jest złuszczanie. Intensywność to różnica między dermabrazją a mikrodermabrazją – dwoma popularnymi zabiegami resurfacingu, które, choć mają podobną nazwę, mają inne metody i efekty. Ale jaka jest różnica i który zabieg jest najlepszy dla Twoich potrzeb?
W tym artykule
Co to jest dermabrazja?
Dermabrazja to technika złuszczania skóry, stosowana za pomocą specjalnie przeznaczonego do tego urządzenia. Urządzenie ma różne rozmiary i chropowatości na końcówce, które działają poprzez„ szlifowanie ”skóry. Zabieg dermabrazji usuwa górne warstwy skóry, odsłaniając zdrową, gładką skórę.
Zabieg powinien być wykonywany w znieczuleniu ogólnym, ponieważ skóra po zabiegu jest odsłonięta skórę i krwawiącą, a gojenie może zająć tygodnie. Z tego powodu powinien to robić wyłącznie wykwalifikowany personel medyczny (taki jak dermatolog lub chirurg plastyczny twarzy). Ta procedura w dużej mierze wypadła z łask ze względu na potencjalne ryzyko blizn, bólu i infekcji.
Co to jest mikrodermabrazja?
Dla tych, którzy nie chcą ryzykować podrażnień związanych z zabiegiem dermabrazji, mikrodermabrazja, to zmieniająca reguły gry, bardziej przyjazna opcja. Mikrodermabrazja może wykonać kosmetyczka i polega ona na delikatnym usuwaniu zewnętrznej warstwy skóry.
W przeciwieństwie do tradycyjnej dermabrazji, mikrodermabrazja, nie powoduje widocznego złuszczenia, co znacznie ułatwia powrót do zdrowia, ale oznacza również, że trzeba realistycznie podchodzić do granic tego, czego można się spodziewać. Może więc poprawić blask skóry, ale nie wnika wystarczająco głęboko, aby przynieść jakiekolwiek korzyści w przypadku zmarszczek lub blizn.
Dermabrazja kontra mikrodermabrazja
Dermabrazja i mikrodermabrazja są zabiegami mechanicznego odnawiania skóry, co oznacza, że wykorzystują fizyczny, podobny do papieru ściernego piasek, aby usunąć uszkodzenia, wypolerować suchą skórę i potencjalnie zmniejszyć widoczność blizn lub zmarszczek.
Aspekt fizycznego złuszczania jest tam, gdzie kończą się podobieństwa. Dermabrazja jest intensywną, inwazyjną procedurą, którą należy wykonać przynajmniej w jakimś znieczuleniu (najlepiej w znieczuleniu ogólnym) i przez lekarza. Może wygładzić głębokie zmarszczki lub blizny, ale wiąże się z dość długą rekonwalescencją.
W przeciwieństwie do tego, mikrodermabrazja jest nieinwazyjnym zabiegiem, który może wykonać kosmetyczka i polega na lekkim fizycznym złuszczaniu martwego naskórka i lekkich uszkodzeń na poziomie powierzchni. Ponieważ jest dużo delikatniejsza, możesz spodziewać się świeżego, promiennego blasku, ale nie poradzi sobie z głębokimi zmarszczkami czy bliznami. Rekonwalescencja jest za to znacznie łatwiejsza do opanowania. Po zabiegu skóra często jest zaczerwieniona, ale krótkotrwale.
Który zabieg wybrać – mikrodermabrazję czy dermabrazję?
Wybór między dermabrazją a mikrodermabrazją sprowadza się do określenia potrzeb i celów. Konieczna jest konsultacja z dermatologiem (jeśli zdecydujesz się na dermabrazję, będziesz potrzebować lekarza do wykonania zabiegu).
Mikrodermabrazja jest najczęściej wybieranym zabiegiem – delikatnie usuwa martwy naskórek na poziomie powierzchni. Daje efekt promienniej, czystej i zdrowszej cery. Jeśli Twoim celem jest usunięcie głębokich zmarszczek lub blizn, dermabrazja przyniesie lepsze efekty, ale biorąc pod uwagę ekstremalny charakter procedury, prawdopodobnie lekarz zaleci lepsze opcje do wypróbowania w pierwszej kolejności.
Jakie jeszcze zabiegi złuszczające można wykonać?
Peeling laserowy: większość zabiegów resurfacingu jest wykonywana za pomocą laserów, które są znacznie dokładniejsze, bezpieczniejsze i skuteczniejsze. Lasery frakcyjne działają poprzez wykrawanie mikroskopijnych otworów w skórze i wywołanie reakcji skóry na gojenie się ran. Tworząc nowy kolagen, poprawia się koloryt, tekstura, pigmentacja i spłycają blizny.
Peelingi chemiczne: zabieg obejmuje roztwór chemiczny (często ten sam kwas glikolowy, karbolowy, salicylowy lub mlekowy, który znajduje się w produktach do pielęgnacji skóry, tylko w wyższym stężeniu), który wnika w skórę i pozostawia ją gładką.
Dermaplaning: delikatnie usuwa włoski welusowe (brzoskwiniowy meszk) i martwy naskórek. Jest to świetna alternatywa dla delikatnego, powierzchownego resurfacingu.
Podsumowanie
Dermabrazja i mikrodermabrazja to gabinetowe, zabiegi resurfacingu, których celem jest odsłonięcie gładszej skóry. Dermabrazja jest najlepsza w przypadku spektakularnych rezultatów (takich jak usuwanie głębokich zmarszczek lub blizn), a mikrodermabrazja jest znacznie łagodniejszym zabiegiem, który umożliwia lekkie, powierzchowne odnowienie. W przypadku obu zabiegów konieczna jest konsultacja z dermatologiem.