Do trendów na lato powracają sandały, które być może znasz z dzieciństwa

ASOS
ASOS

W modowych trendach 2023, pełnych restartów, króluje nostalgia – dzisiejsi miłośnicy mody często nawiązują do przeszłości, broniąc podstawowych elementów z lat 90. Chociaż niektóre z powracających trendów są nieco kontrowersyjne, jeden powiew z przeszłości, który wydaje się być powszechnie akceptowany, to trend na buty z gumy, który pojawił się na pokazach mody w kolekcjach wiosna/lato 2023.

Oczywiście nadal istnieje silne skojarzenie z “żelowymi” butami dziecięcymi. I nie bez powodu: są lekkie, stosunkowo niedrogie, wygodne i kolorowe. Prawdopodobnie właśnie to jest częścią tego, co napędza ten trend. Pragnienie sięgnięcia do naszej przeszłości – zarówno jako jednostek, jak i naszej zbiorowej historii popkultury – zainspirowało nowe zamiłowanie do dawnego stylu butów. Dla wielu z nas [buty żelowe] przywołują beztroskie i idylliczne letnie dni dzieciństwa. Ta nostalgia pomogła przenieść je ponownie na najbardziej wpływowe pokazy w branży.

Skąd się wzięły gumowe buty?

Dokładne pochodzenie żelowego buta nie jest jasne. Niektórzy twierdzą, że niedobór skóry po II wojnie światowej spowodował, że w latach 50. i 60. więcej projektantów eksperymentowało z produkcją obuwia na bazie gumy lub plastiku. Prezes firmy obuwniczej Andrew Geller, Bert Geller, napisał w New York Times w 1980 roku, że widział je na pracownikach fizycznych w Grecji. Postanowił przerobić ten styl i wprowadzić go na rynki amerykańskie, oferując je w różnych kolorach.

zelowe buty moda 1

Inni śledzą amerykański debiut tego stylu na Światowych Targach w 1982 roku w Knoxville. Gumowy but został zaprezentowany przez brazylijskiego producenta Grendene. Zauważył je amerykański biznesmen Preston Haag Sr. i zaczął pracować nad umową z Grendene na dystrybucję ich w Ameryce Północnej. Plastikowe buty nie zyskały jednak masowej popularności. Materiał ten był raczej kojarzony z obuwiem użytkowym. Gumowe buty zaczęły wzbudzać większe zainteresowanie w 1983 roku. Nabywca Bloomingdale zobaczył produkt Haaga na wystawie w Chicago i zamówił 2400 par formowanych wtryskowo butów w dziewięciu różnych stylach. Po tej iskrze, reszta świata mody podchwyciła ten styl butów, katalizując oryginalny szał na tzw. żelowe buty z lat 80. Niska cena i modne kolory sprawiły, że stały się hitem głównie wśród dzieci i młodzieży.

Złota era kultowej marki Melissa

Od tego czasu żelowe buty doświadczyły kilku iteracji. Ponownie uderzając w latach 90. i na początku XXI wieku, zanim powróciły teraz w 2023 roku. Ukochana marka żelowych butów – Melissa, miała ogromny udział w napędzeniu tej mody w letnim obuwiu i jest dobrze znana ze swojego charakterystycznego zapachu gumy do żucia oraz tęczy różnych opcji kolorystycznych, w których sprzedawany jest but. Melissa istnieje na rynku od 1979 roku, tuż przed pierwszym wielkim boomem na “żelki”. Szefowa globalnego marketingu Melissy, Graziele Toscan, uznaje czynnik nostalgii i określa rok 2000 jako „złotą erę” dla Melissy, ale ostatecznie wierzy, że nowe odkrycie ma kluczowe znaczenie dla długowieczności stylu obuwia.

Coach 2023 kolekcja wiosna/lato

Sandały z gumy Melissy, przechodzą swój renesans

Melissa odegrała ważną rolę we wprowadzaniu aktualnych projektów i współpracy w zakresie butów żelowych. Było to kluczem do tego, aby nie tylko marka, ale także style, rezonowały wśród konsumentów przez długi czas. Debiutując w zeszłym roku swoją kolekcją „Real Jelly”, inspirowaną przeszłością, marka starała się uhonorować swój rozkwit w roku 2000.

Pierwszym krokiem było spojrzenie wstecz na kolekcje i ponowne nadanie kontekstu tym stylom. Kolory z tamtej epoki również były dużym źródłem inspiracji, wprowadzono do kolekcji róż Clueless, a nawet nostalgiczne folie [iMac] Macintosh. Przywrócono również kształt serca, który jest tak charakterystyczny dla roku 2000 i odgrywał ważną rolę w projektach Melissy z tamtej epoki. Zasadniczo energia, radość, muzyka i wszystkie żywe aspekty z 2000 roku służą jako tło dla kolekcji. Również w tym roku Jean Paul Gaultier i Melissa nawiązali ponownie współpracę (po 40. latach). Obie marki stworzyły szaloną limitowaną kolekcję żelowych butów inspirowanych punkiem.

Jean Paul Gaultier buty

Jean Paul Gaultier i Melissa

Nie tylko na plażę – jak nosić gumowe sandały

A jeśli chodzi o stylizację butów, marka stawia na wszystko. Uważa, że ​​żelowe buty można nosić na bardziej eleganckie okazje, ale nadal pasują jako część swobodnego letniego zestawu na plażę. Rzeczywiście, trzeba przyznać, że wspaniałą rzeczą w “żelkach” jest to, że są niezwykle wszechstronne. Możesz je nosić z lejącą się bawełnianą sukienką na letnie imprezy lub na wakacjach z topem kąpielowym, zapinaną na guziki koszulą wierzchnią i długimi szortami.

Niezależnie od tego, czy żelowe buty przywołują wspomnienia z dzieciństwa i podskakiwania w błyszczących sandałach w parkach wodnych, czy też sugestywny, jasny syntetyczny wygląd, który zdefiniował lata 80., jest coś w rodzaju porywającej i trwałej radości w gumowych, wyskakujących kolorach, która gwarantuje, że te buty będą stale powracać do mody. Dla każdego, kto chce tego lata spacerować w słońcu, zobacz galerię modeli modnych żelowych butów w 2023 roku.

CAMPER
prada buty sandaly
ASOS
Jean Paul Gaultier buty
Coach 2023 kolekcja wiosna lato
Moschino
Bottega Veneta
Urban Outfitter
Mini Melissa
Coach 2023 kolekcja wiosna lato

Dołącz do nas lub napisz