Był czas, kiedy zmiana wyglądu kobiety na fotografii wymagała wielu godzin fachowej, żmudnej ręcznej pracy. Techniki stosowane w ciemni pozwalały XX-wiecznym fotoedytorom prześwietlać lub niedoświetlać zdjęcia w celu usunięcia „wad”, takich jak drobne linie lub fałdującą się skórę. Retusz wymagał specjalistycznego sprzętu – farb, żelatyny, pędzli. Pod koniec wieku Photoshop zmienił sposób, w jaki przeprowadzano manipulację obrazami, ale mimo to nadal wymagał czasu i umiejętności wyszkolonych profesjonalistów, a oprogramowanie było drogie.
Teraz, każdy może wyretuszować swoje zdjęcie w ciągu kilku sekund. Potężne aplikacje na telefony do pewnego stopnia wyparły tradycyjną fotografię. Ludzie mogą twórczo eksperymentować z tworzonymi przez siebie obrazami bez wydawania pieniędzy na drogi sprzęt lub spędzania godzin nad powiększalnikiem. Historia tego medium mówi nam, że obrazy fotograficzne były sfałszowane od samego początku. To nic nowego. Ale nadal istnieje ciemna strona sposobu, w jaki retusz jest używany, zwłaszcza gdy dotyczy ciał kobiet.
W tym artykule
Retuszowanie zdjęć skategoryzowało ludzi
W XIX wieku, na długo przed pojawieniem się technologii obróbki cyfrowej, angielski erudyta Sir Francis Galton opracował technikę tworzenia fotografii kompozytowych przy użyciu wielu ekspozycji na tej samej kliszy fotograficznej. Niektóre z jego wczesnych eksperymentów wydają się nieszkodliwe. Galton przeprowadził kilka badań starożytnych monet, aby ustalić idealny standard rzymskiej urody lub najbardziej „dokładny” portret Aleksandra Wielkiego lub Kleopatry. Dla Galtona, znakomitego statystyka, celem złożonej fotografii było zidentyfikowanie wartości, odstających w danym zestawie danych, która dawała obrazową „średnią”. Ale prawdziwy cel tych badań nie był numizmatyczny. Zamiast tego Galton zastosował swoje metody do rasistowskiego i pseudonaukowego projektu kryminologii i eugeniki – słowa, które sam ukuł w 1883 roku. Galton stworzył kategorie ludzi, których można było odpowiednio klasyfikować i sortować.
Społeczna norma
Debata wokół wypaczonych, stereotypowych ideałów kobiecego ciała na Zachodzie toczy się nieustannie. Co jakiś czas rzucane jest przemysłowi modowemu wyzwanie w związku z ciągłym fetyszyzmem postaci z niedowagą i przed okresem dojrzewania. Retusz i aerograf są powszechne nie tylko na błyszczących stronach czasopism, ale także na platformach społecznościowych. Niektóre telefony wykonują teraz pracę za Ciebie. W czerwcu użytkownik Instagrama, Mel Wells, skrytykował Samsunga za automatyczne poprawianie jej selfie przy użyciu ustawienia „piękna”. W zeszłym roku psychiatra dr Pippa Hugo ostrzegała, że retuszowanie zdjęć przez nastolatki staje się nową normą. Twierdziła, że aż dziewięć na 10 nastoletnich dziewcząt w niektórych szkołach leczyłoby się, by wyglądać na szczuplejsze – z niepokojącymi konsekwencjami psychologicznymi. Rezultatem jest ogromny uszczerbek na pewności siebie kobiet, które porównują się nie tylko z modelkami i aktorkami w magazynach, ale także z rówieśnikami. I co być może najbardziej niepokojące, z samymi sobą.
Obsesja na punkcie selfie
Wiele młodych kobiet tworzy dzięki retuszowi zdjęć swoje internetowe alter ego. Seksowne i idealne, w myśl tego, czego oczekują mężczyźni i tego, co widzą na okładkach magazynów. Ale potem widzą siebie w lustrze i to wydaje się im niewystarczająco dobre. Rywalizacja, zazdrość i zastraszanie wśród dziewcząt, wchodzących w interakcje online wymknęły się spod kontroli. Badanie po badaniu pokazuje, że media społecznościowe szkodzą zdrowiu psychicznemu nastolatków.
Niektórzy, którzy dorastali w innych czasach, tratują to jako przejaw narcyzmu, ale taka uproszczona analiza nie pozwala uchwycić psychologicznej złożoności problemu. Dążenie za ideałem piękna kreowanym przez program, może być bardzo absorbujące, a nawet doprowadzające do obsesji. Oczywiście istnieje element narcyzmu w kulturze selfie. Nawet jeśli jest on w dużej mierze zakorzeniony w niepewności. Polubienia i komplementy wydają się dodawać wartości w społeczeństwie, mającym obsesję na punkcie kobiecej doskonałości cielesnej. Ludzie zawsze byli narcyzami, wcześniej, po prostu nie mieli technologii, która by to ułatwiała.
Młode kobiety tracą obraz rzeczywistości
Ale teraz jest gorzej niż kiedykolwiek. Młode dziewczyny siedzą na swoich urządzeniach, zachwycone wszechświatem, w którym czują się tak, jakby miały znaczenie i próbują “uchwycić” coś co jest nieosiągalne. Wiele dziewcząt umieszcza modelki Victoria’s Secret jako tła swoich telefonów jako „inspirację”. Jedna nastolatka opisała coroczny pokaz mody Victoria’s Secret jako „piekło każdego roku” ze względu na wpływ relacji i dyskusji w mediach społecznościowych na jej samoocenę. Toksyczny rozwój w dorastających doświadczeniach młodych kobiet jest już poza kontrolą i świadomością. Niewiarygodnie łatwo jest sfałszować zdjęcie. Robię to ze swoim zdjęciem w kilka minut i od razu jestem szczuplejsza, opalona, gładsza, lepsza. A w moim przypadku, też młodsza.
Twoja córka, siostra, przyjaciółka lub siostrzenica też może siedzieć w kącie z telefonem i odcinać sobie kawałki z precyzją chirurga, bezlitośnie oceniając swoje wady okiem bardziej krytycznym niż najbardziej wybredna modelka. I być może nigdy się tego nie dowiesz.