Magiczny ogród Joany Vasconcelos (Dior)

DIOR RWT 2023 pokaz

Legendarna dyrektor kreatywna marki Maria Grazia Chiuri – znana z żarliwego wspierania kobiet i sztuki – ponowie połączyła siły z kobietami artystkami. Scenografię dla pokazu kolekcji jesień/zima 2023 Dior w Paryżu, wykonała portugalska artystka Joannie Vasconcelos. Pracę, ważącą około 20 ton, zatytułowano Valkyrie Miss Dior, na cześć kochającej kwiaty Catherine Dior. Instalacja składała się z misternych form wykonanych z asortymentu tkanin Dior, koronek i dzianin zrobionych na szydełku. Na tym efektownym tle, stylizacje z kolekcji ready-to-wear, doskonale kontrastowały z ich bezpośrednią, surową i mocną estetyką, inspirowaną kodami Diora z lat 50.

Taniec między sztuką a modą

Joana Vasconcelos jest francusko-portugalską rzeźbiarką i artystką multimedialną. Znana jest ze swoich wielkoformatowych instalacji, które demonstrują jej feministyczną wizję i komentują konsumpcjonizm. Vasconcelos włącza do swojej praktyki przedmioty i materiały codziennego użytku, wplatając je w swoje rzeźby lub szydełkując.

O swoim procesie pracy twórczej dla Diora artystka powiedziała, że wyobraziła sobie monumentalną instalację zszytą tkaninami, górującą nad widzami i modelkami. Myślała o tym, jak o nieożywionym stworzeniu, które wchodzi w interakcje z publicznością. Jej wizja zaowocowała monumentalną i imponującą rzeźbą. Vasconcelos, postrzega swoją scenografię jako rzeźbiarski taniec między sztukami wizualnymi a modą.

Spełnienie marzeń

Dzieło, przypominające surrealistyczny obraz, Vasconcelos, opisała Reuterowi jako „magiczny ogród, jak inny świat, inny wymiar”. Dodała: To dość wyjątkowe, że świat sztuki współczesnej ma takie połączenie ze światem mody. Vasconcelos zwróciła również uwagę na jej miłość do mody: Moda jest ważną częścią mojego życia. Dla tych, którzy tak jak ja, zaczęli pokazywać swoje prace w Manobras w Lizbonie w maju 1994 roku, ta współpraca z Diorem jest spełnieniem marzeń. Ten projekt to druga współpraca artystki z marką. W 2013 roku Vasconcelos stworzyła gigantyczną kokardę z setek butelek perfum Dior.

Dołącz do nas lub napisz