Woda ryżowa – hit z TikToka dla pięknej skóry

woda ryżowa tonik

Jeśli przeglądasz TikToka, poświęconego pielęgnacji skóry, istnieje duża szansa, że ​​widziałaś już filmy, wychwalające potencjał wody ryżowej w pielęgnacji cery. Choć może się wydawać, że woda ryżowa dopiero niedawno weszła w trendy urodowe, w rzeczywistości jest popularnym składnikiem do pielęgnacji skóry od setek lat w kulturach azjatyckich. Istnieje zatem mnóstwo dowodów potwierdzających jej korzyści. Znamy już dobroczynny wpływ wody ryżowej na włosy, a jaki więc ma wpływ na naszą cerę?

Co to jest woda ryżowa?

Woda ryżowa jest dokładnie tym, czym się wydaje: płynem powstałym w wyniku namoczenia ryżu, a następnie odcedzenia go w celu uzyskania, ryżowej wody. W pielęgnacji skóry zwykle pełni funkcję toniku lub pomaga uspokoić skórę. Wody ryżowej używano od wieków w całej Azji ze względu na jej potwierdzone korzyści kosmetyczne. Jej nieodłączne właściwości bogate w skrobię, witaminy i przeciwutleniacze można wykorzystać do leczenia skóry, poprzez rozjaśnianie ciemnych plam i nierównego kolorytu skóry, tonizowanie i ujędrnianie oraz łagodzenie stanów zapalnych i wyprysków skóry. Chociaż ten składnik do pielęgnacji skóry można łatwo wykonać samodzielnie (zobacz nasz przepis na wodę ryżową), można również kupić gotowe produkty do pielęgnacji skóry, zawierające wodę ryżową, takie jak na przykład tonik z mleka ryżowego.

Efekty i korzyści ze stosowania wody ryżowej dla skóry

  • Ochrona przed wolnymi rodnikami: woda ryżowa jest bogata w przeciwutleniacze, które mogą pomóc chronić skórę przed szkodliwym działaniem słońca. Jak wskazują badania, woda ryżowa jest obiecująca jako skuteczny składnik do pielęgnacji skóry, który pomaga zapobiegać fotostarzeniu. Jedno z badań wykazało, że w połączeniu z innymi ekstraktami roślinnymi, woda ryżowa działa jak filtr przeciwsłoneczny. Jednak dermatolodzy nie zalecają stosowania jej w ten sposób. Zawsze używaj mineralnego filtra SPF, aby dokładnie chronić skórę przed czynnikami środowiskowymi i szkodliwym promieniowaniem słonecznym.
  • Właściwości przeciwstarzeniowe: wykazano, że woda ryżowa blokuje aktywność elastazy, jednego z enzymów rozkładających włókna elastyczne, co z wiekiem prowadzi do zmarszczek i zwiotczenia. Konieczne są jednak dalsze badania, aby lepiej zrozumieć potencjalne korzyści przeciwstarzeniowe wody ryżowej.
  • Nawilżenie: woda ryżowa ma właściwości nawilżające i może pomóc wygładzić powierzchnię skóry i poprawić jej teksturę.
  • Łagodzi podrażnienia: wysoka zawartość skrobi i witamin w wodzie ryżowej może pomóc uspokoić podrażnioną skórę. Badania są ograniczone, sugerują, że woda ryżowa może mieć działanie przeciwzapalne. Może pomóc w leczeniu takich schorzeń, jak suchość skóry i egzema.
  • Rozjaśnianie przebarwień: potrzebne są dalsze badania, ale woda ryżowa może mieć działanie rozjaśniające skórę. Może potencjalnie być pomocna w leczeniu przebarwień. Woda ryżowa zawiera cukier inozytol, który, jak wykazano w badaniach, ma potencjalne działanie rozjaśniające i rozjaśniające skórę. Uważa się, że stosowanie wody ryżowej może przynieść takie same korzyści osobom z przebarwieniami.

Potencjalne skutki uboczne

Jeśli nie jesteś uczulona na ryż, dermatolodzy twierdzą, że nie ma wielu skutków ubocznych, podczas stosowania wody ryżowej na skórę. Jeśli masz bardzo suchą lub odwodnioną skórę, woda ryżowa może nie być najlepszym wyborem, ponieważ może nawilżyć skórę.

Jak używać wody ryżowej?

Woda ryżowa ma najwięcej korzyści dla skóry jako tonik. Nadaje się do stosowania raz lub dwa razy dziennie po oczyszczeniu. Aby zaradzić efektowi wysuszenia i utrzymać nawilżenie skóry, dobrze jest zastosować po zabiegu serum i/lub krem ​​nawilżający. Oczywiście, podobnie jak w przypadku większości produktów do pielęgnacji skóry, warto zacząć od testu płatkowego na małym obszarze skóry, aby sprawdzić reakcję skóry.

Dla niektórych osób woda ryżowa może pozostawiać lepkie uczucie na skórze. Jeśli chcesz tego uniknąć, zalecamy oszczędne używanie produktu i upewnienie się, że całkowicie wyschnie przed nałożeniem innych produktów.

Jak zrobić tonik z wody ryżowej?

Aby przygotować własną wodę ryżową, sugerujemy namoczenie pół szklanki ryżu w dwóch szklankach wody i pozostawienie go na 30 do 60 minut. Po odcedzeniu woda ryżowa jest gotowa do użycia jako tonik. Jeśli wybierasz samodzielne przygotowanie wody ryżowej, wiedz, że będziesz musiała regularnie przygotowywać świeżą wodę, aby się nie zepsuła. Woda ryżowa, która zalegała, może zostać zanieczyszczona bakteriami, co może spowodować infekcje skóry.

Jeśli samodzielne przygotowywanie wody ryżowej nie jest dla Ciebie, udaj się do sklepu i poszukaj produktów, zawierających wodę ryżową lub ekstrakt ryżowy. Dla wielu jest to łatwiejszy i wymagający niewielkiej konserwacji sposób na włączenie wody ryżowej do codziennej pielęgnacji skóry.

Dołącz do nas lub napisz