długie włosy woda ryżowa
długie włosy woda ryżowa

Woda ryżowa na włosy – efekty i jak zrobić (przepis)

Woda ryżowa od wieków była stosowana przez kobiety w Chinach, Japonii i Azji. Poznaj jakie efekty uzyskasz dzięki płukance z wody ryżowej oraz wszystkie metody na zrobienie wody domowymi sposobami.

Woda ryżowa znana jest jako złoty środek przyśpieszający porost włosów, może też wzmocnić włosy, wygładzić je oraz nadać im połysku. Przygotowanie wody ryżowej jest banalnie proste, a efekty? Przyjrzyjmy się bliżej historii, właściwościom wody ryżowej oraz temu, co mówi na ten temat nauka.

Skąd się wzięła woda ryżowa

Wiele historycznych źródeł potwierdza, że w dawnej Japonii, kobiety miały włosy sięgające stóp i pielęgnowały długie pukla myjąc je w wodzie ryżowej. Współcześnie, w Chinach, kobiety Yao, które mieszkają w wiosce Huangluo, słyną z włosów, sięgających prawie dwóch metrów długości! Włosy kobiet na tracą również pigmentu i zaczynają siwieć dopiero przed osiągnięciem 80. roku życia. Kobiety Yao mówią, że długość i kolor swoich włosów zawdzięczają właśnie wodzie ryżowej.

Właściwości wody

Woda ryżowa to po prostu woda zawierająca skrobię, która pozostaje po ugotowaniu ryżu lub po jego namoczeniu, zawiera też wiele witamin i minerałów, są to:

  • aminokwasy
  • witaminy z grupy B
  • witamina E i C
  • minerały
  • przeciwutleniacze

Możliwe korzyści i efekty:

Tak bogaty skład wody ryżowej może mieć dobroczynny wpływ na włosy. Oto możliwe efekty:

  • łatwiejsze rozczesywanie włosów
  • wygładzenie włosów
  • zwiększenie połysku
  • wzmocnienie włosów
  • przyśpieszenie porostu włosów

Co mówią naukowe badania?

Dotychczasowe badania nad wodą ryżową i jej działaniem na włosy to tylko źródła historyczne, ponieważ jak do tej pory żaden ośrodek badawczy nie podjął się badań nad tym domowym środkiem do pielęgnacji włosów. Nie wiemy więc czy woda ryżowa rzeczywiście wpływa na porost włosów oraz czy poprawia ich kondycję. Biorąc jednak pod uwagę bogaty skład wody ryżowej warto ją przetestować na własnych włosach.

Woda ryżowa – jak ją przygotować i stosować?

Istnieje kilka różnych sposobów na zrobienie wody ryżowej, każda z metod jest prosta w przygotowaniu i może dać podobne efekty. Ważne jest dokładne przepłukanie ryżu, ponieważ jest to część procesu namaczania i pozyskania właściwej płukanki bogatej w dobroczynne składniki.

Podstawowy przepis jak zrobić wodę ryżową:

  • ½ szklanki niegotowanego ryżu dokładnie wypłucz pod zimną wodą
  • przepłukany ryż wsyp do naczynia i zalej 2-3 szklankami gorącej wody
  • pozostaw do namoczenia na około 30 minut
  • przecedź wodę ryżową i płucz nią włosy po myciu szamponem oraz po odżywkach i maskach
  • pozostaw na 10-20 minut i jeszcze raz spłucz włosy zimną wodą

Wskazówka: tak przygotowana woda nie ma tak intensywnego zapachu, jak fermentowana woda ryżowa. Możesz wypróbować ten sposób bez spłukiwania.

Jak zrobić sfermentowaną wodę ryżową

Jeśli chcesz zrobić sfermentowaną wodę ryżową, wykonaj kroki 1–2 metody podstawowej, następnie przed odcedzeniem, pozostaw wodę ryżową w temperaturze pokojowej na 2 dni, pozwalając jej fermentować. Przed użyciem przecedź wodę.

Gotowanie ryżu

Zalej ½ szklanki ryżu podwójną ilością wody. Ugotuj ryż i przed użyciem przecedź wodę do naczynia.

Wskazówka: możesz wypróbować jak włosy zareagują na płukankę z wody ryżowej bez stosowania odżywki. Zrób wodę z wybranej metody, spłucz nią włosy i wysusz jak zwykle. Nie używaj odżywki do włosów.

Fermentowana a zwykła woda ryżowa

Fermentowana woda ryżowa może mieć więcej zalet niż zwykła, dlatego że sfermentowane substancje zawierają więcej aminokwasów o właściwościach odbudowujących i chroniących kreatynę we włosach, mogą również przeciwdziałać wypadaniu włosów.

Nie tylko na włosy – stosowanie wody ryżowej na skórę

Wiele osób uważa wodę ryżową za zbawienną kurację dla włosów. Źródła historyczne sugerują, że woda ryżowa rzeczywiście może wzmocnić włosy i przyśpieszyć ich porost. Chociaż nie jest to potwierdzone naukowo, płukankę z wody ryżowej możesz bezpiecznie wypróbować w domu na włosy oraz na skórę. Udowodniono natomiast, że skrobia zawarta w wodzie ryżowej pomaga leczyć atopowe zapalenie skóry oraz inne dolegliwości dermatologiczne.

Dołącz do nas lub napisz