Simone Rocha 2023
Simone Rocha 2023
Simone Rocha 2023

Współczesna moda nie zna płci

W 2021 roku niebinarny projektant Harris Reed, zaprezentował swoją drugą kolekcję w londyńskim Serpentine Gallery Pavilion. Dziesięć projektów zostało przerobionych z używanych ubrań ślubnych, które płynnie połączyły motywy klasycznych męskich i damskich strojów formalnych. Z pozoru ekstrawagancki pokaz Reeda, miał wszystkie znamiona (niebinarnej) wyobraźni, która w następnej kolejności ubrała Harry’ego Style.

Prace Reeda są kolejnym wcieleniem eksploracji niebinarnej tożsamości w modzie. W wywiadzie Reed wyjaśnia, że ​​jego projekty są celebracją romantyzmu niebinarności. Nie robię tylko ubrań. Walczę o płynne piękno. Walczę o bogatszy i bardziej akceptujący świat – powiedział projektant.

Estetyka Harrisa Reeda przełamuje, ograniczające granice binarnych ról płciowych. Moda wykorzystywana jest jako scena do demonstrowania możliwości wyboru. Możliwości, które mamy i wolność dostępną dla nas, gdy te granice zostają zniesione. Ponieważ niebinarne doświadczenie jest całkowicie indywidualne, nie polega na “dopasowaniu” się do oczekiwań społeczeństwa, jak mężczyzna i kobieta powinni wyglądać.

Liczy się tu i teraz

Prawdopodobnie nigdy nie było lepszego czasu na badanie tożsamości płciowej. Od tych, którzy nie identyfikują się ani jako mężczyźni, ani jako kobiety, po tych, którzy identyfikują się jako jedno i drugie. Coraz więcej znanych osobistości publicznie odrzuca stereotypy związane z przypisywaniem płci męskiej lub żeńskiej. Od projektantów Reeda, Charlesa Jeffreya i Edwarda Crutchleya po marki, takie jak Art School i One DNA. W 2019 roku Indya Moore, została pierwszą niebinarną osobą, kampanii Louis Vuitton. Laverne Cox, która grała transseksualną więźniarkę Sophię Burset, w popularnym serialu “Orange is the New Black”, została pierwszą osobą transpłciową, która znalazła się na okładce brytyjskiego Vogue’a. Idąc dalej: Lily Cole, Ruby Rose i Cara Delevingne, Elliota Page’a i Kristen Stewart…

Indya Moore, Louis Vuitton

Na tym nie koniec. Transpłciowa modelka Lea T była modelką dla Givenchy, Andreja Pejić chodziła po wybiegach zarówno dla odzieży męskiej, jak i damskiej. Gucci pracował z Hari Nefem. Od kiedy słowo „niebinarne” trafiło do słownika wyrazów obcych, już wiesz, że coś fundamentalnego się zmieniło.

Ale to już było…

Odzież neutralna pod względem płci ma długą historię. Na całym świecie i przez tysiąclecia obie płcie nosiły takie elementy, jak tuniki i togi, kimona i sarongi. Sięgając bardzo głęboko: tradycyjni ludzie Māhū w rdzennych kulturach hawajskich i tahitańskich, przyjmowali niezdefiniowane płciowe role. Podobnie jak role nádleehi – „kobiecy mężczyzna” lub „osoba o męskim ciele i kobiecej naturze” w kulturze Diné (Navajo) oraz eunuchowie, osoby aseksualne lub trzeciej płci znane jako Hijra w Azji Południowej.

Ubrania nie zawsze były podzielone według płci. W feudalnej Anglii moda podążała za statusem klasowym i posiadaniem ziemi. Strój męski i żeński w różnych warstwach klasowych był bardzo podobny. Dopiero po rozpadzie społeczeństwa feudalnego na rynkowe, odzież przekształciła się w kategorie męskie i żeńskie. Moda męska obracała się wokół zmieniających się koncepcji garnituru. Strój kobiecy natomiast pozostawał aspiracyjny i ekstrawagancki – wyznacznik sukcesu jej męża. W dużej mierze od początku XX wieku, w czasie odrodzenia debaty na temat równości płci i integracji kobiet w świecie pracy, zachodnia moda została naznaczona naszymi stłumionymi pragnieniami naśladowania odzieży kojarzonych z płcią przeciwną.

Nowa fala

Aktualnie nikogo nie dziwi już, że kobiety chodzą w garniturach, a mężczyźni w “damskich” bluzkach. Niemal każdy pokaz mody obejmuje projekty niebinarne. Od Yves Saint Laurent, Gucci po tegoroczną debiutancką męską kolekcję Simone Rocha, którą tak naprawdę trudno utożsamiać z konkretną płcią. Zainteresowanie “niebinarnym stylem” to coś więcej niż stylistyczne eksperymenty. Jest to przede wszystkim wiadomość dla wielu osób z pokolenia millenialsów, którzy obecnie identyfikują się jako osoby transpłciowe lub niezgodne z płcią. Nowa fala niebinarności jest również ściśle związana ze zmianami, jakie w nas następują, które dotyczą ról płciowych i naszego rozumienia równości płci. Nie potrzebujemy już wyróżniających i dzielących nas kategorii.

Gucci, Prada, Simone Rocha 2023

Dlaczego dopiero teraz?

Media i zwiększenie praw obywatelskich mają fundamentalne znaczenie dla dalszego „queerowania” nowych pokoleń. Są też inne kluczowe czynniki – od przyspieszenia technologii i społeczności wirtualnych po aktywne pozbywanie się uprzedzeń. Znacznie bezpieczniej – przynajmniej w świecie zachodnim – jest ujawnić się jako osoba niebinarna. Media społecznościowe odzwierciedlają tę zmianę. Z sześcioma milionami wyświetleń tagu #nonbinaryfashion i ponad 10 milionami wyświetleń tagu #unisexfashion na platformie społecznościowej TikTok. Media społecznościowe otwierają “politykę mody dla wszystkich”.

Valentino, Miu Miu, Raf Simons 2023

Moda kocha brak reguł

Moda jest zafascynowana tożsamością niebinarną właśnie dlatego, że nie da się jej zgrabnie zamknąć w określonych ramach i definicji. Non-binary w modzie odwołuje się do odwiecznej troski o emocje, wyjątkowość i niepowtarzalność. Ubrania tak naprawdę nie mają płci. Nie ma jednego sposobu ubierania się niebinarnie, tak samo jak nie ma jednego sposobu ubierania się kobieco lub męsko. Ktoś, kto prezentuje się w sposób, który inni mogliby określić jako „kobiecy”, może identyfikować się jako osoba niebinarna.

Moda jest oczywiście zmienna, ale jest coś w tym złożonym czasie, w którym obecnie żyjemy, co może oznaczać, że niebinarność oraz cały jej potencjał znajduje się tu i teraz. Styl niebinarny w modzie będzie na pewno estetyką bardziej sprawiedliwego świata, ale niebinarna moda nigdy nie będzie trendem.

Na zdjęciach w galerii, kolekcje 2023, w kolejności: Gucci, Prada, Simone Rocha, Valentino, Miu Miu, Raf Simons

Dołącz do nas lub napisz