Początek modowej rewolucji odznaczył się waleniem w szybę wystawową butiku Bazzar przy Kings Road pod koniec lat pięćdziesiątych. Londyńscy biznesmeni w melonikach, zszokowani widokiem maleńkich minispódniczek, uderzali w front Mary Quant Bazaar, krzycząc: „niemoralne!”, „obrzydliwe!”. W tym samym czasie dziewczyny z Chelsea, dla których uszyto spódnice, zachwycone najnowszym projektem Quant, ripostowały, krzycząc: „krócej, krócej!”.
Droga do wolności kobiet
To dziewczyny z King’s Road wymyśliły mini – powiedziała Mary w swojej pierwszej biografii Quant by Quant (1966). Wyjaśniła, że ich wezwania do krótszych spódnic były w rzeczywistości wołaniem o wolność. A gdy jej spódnice wyznaczyły drogę, Mary zapoczątkowała erę wyzwolenia.
Po prostu zawsze chciałam to zrobić – powiedziała projektantka w wywiadzie z 1985 roku. Nie podobały mi się ubrania takie, jakie były. Nie były mną. Od najmłodszych lat próbowałam tworzyć własne ubrania, które bardzo mocno przypominały wygląd, który nadal kocham.
Wychowana w londyńskim Blackheath przez rodziców nauczycieli, młoda Mary, miała kontakt z modą tylko dzięki sukienkom, które uszyła sobie ze starych prześcieradeł. Rodzicom Mary nie spodobał się pomysł jej pójścia do szkoły mody, ale zgodzili się na szkołę artystyczną. Mary zaczęła studiować ilustrację w Goldsmiths College. Tam poznała arystokratę Alexandra Plunketta Greene’a, który został jej mężem i partnerem biznesowym. W 1955 roku Alexander i Archie McNair kupili Markham House przy King’s Road w Chelsea. W piwnicy urządzili restaurację, a parter zamienili w Bazzar.
Nikt nam nie powiedział, że nie możemy tego zrobić i zrobiliśmy to – powiedziała Mary. Nie mieli pojęcia, co jest potrzebne, aby firma działała i nie mieli żadnego kapitału obrotowego. Jednak para „szalonych” piżam, które Mary zaprojektowała na otwarcie, przyciągnęła uwagę Harper’s Magazine i sukces był natychmiastowy.
Burzliwa moda, burzliwe życie
W ciągu dwóch lat Mary, Alexander i McNair otworzyli drugi butik. W wolne wieczory Mary chodziła z mężem do modnych londyńskich klubów nocnych w poszukiwaniu nowych trendów. W latach 60., kiedy świat ogarnął obsesję na punkcie materiałów pochodzących z kosmosu, Mary zwróciła się w stronę tkaniny przemysłowej PVC i zapoczątkowała kolejny wielki hit. Jej plastikowy „wet look” przyniósł Mary jej pierwszą okładkę Vogue i tytuł jednej z najbardziej charakterystycznych stylizacji lat 60.
Jej małżeństwo było burzliwe, podobnie jak swingujące lata 60. Mary wyznała w swojej autobiografii z 2019 roku: Aleksander był piekielnym kobieciarzem, podobnie jak jego ojciec i to sprawia, że życie jest wyboiste. W jej oczach był prototypem 6’2” Micka Jaggera i Paula McCartneya w jednym i pomimo zdrady pozostał miłością jej życia aż do śmierci w 1990 roku.
Królowa minispódniczek
Mimo że Mary ustąpiła ze stanowiska dyrektora swojej firmy ponad 20 lat temu, jej wyjątkowa estetyka przetrwała do dziś. Stylizacja Mary Quant jest, jak sama mówiła, agresywna i seksowna. Flirtowała z androgynią i bawiła się żywą paletą. Projektowała dla prawdziwych ludzi, ale zarówno opinia publiczna, jak i celebryci nie mogli się nacieszyć mini spódniczką.
Mary Quant, która uczyniła z minispódniczek światowy fenomen, zmarła w wieku 93 lat 13 kwietnia 2023 roku.